Zasłuchanie w Słowo – rekolekcje w ciszy

Zasłuchanie w Słowo – rekolekcje w ciszy

Błogosławieni, którzy słuchają Słowa Bożego
i zachowują je wiernie
(por. Łk 11, 28)

Co jakiś czas w piątkowe wieczory zatrzymujemy się w naszej codzienności, by uczyć się słuchać Bożego Słowa. To przede wszystkim czas pogłębiania modlitwy słuchania Słowa w ciszy i we wspólnocie. Miejscem spotkania jest dom Instytutu św. Rodziny w Wisełce i nasz dom w Czmońcu. W sobotę trwamy na modlitwie, by zasłuchać się w Słowo i dać się Mu poprowadzić według mniszej tradycji lectio divina, ukazanej jako styl życia zażyłości ze Słowem.

Lectio divina nie jest jedną z wielu pobożnych metod interpretacji Pisma, ale to wybór drogi życia, w którym przewodzi Słowo. Pójście za Nim zaczyna się od uważnego czytania w klimacie ciszy. LECTIO przy pomocy Ducha Świętego staje się słuchaniem. Pomocą w uważnym czytaniu, by usłyszeć, co Bóg mówi w tym fragmencie, może być wielokrotne i powolne czytanie szeptem, przepisywanie czy podkreślanie słów, które przykuwają uwagę, a nawet uczenie się danego fragmentu na pamięć. Zebrane Słowo zachowuj w sercu i rozważaj. Nie zatrzymuj się. Słowo prowadzi do MEDITATIO. Tutaj pytaj, co Bóg mówi do ciebie osobiście w tym Słowie. Pozwól, by Ono z rozumu przeszło do serca. Słowo rodzi modlitwę: ORATIO. Teraz ty mów do Boga. Wypowiadaj swój zachwyt, uwielbienie i błogosławieństwo, które się budzi, a także swój żal, prośby i błagania. Słowo prowadzi do CONTEMPLATIO, czyli trwania w Słowie – sercem przy Sercu.

„Lectio divina w swojej dynamice nie kończy się, dopóki nie doprowadzi do działania (actio), sprawiającego, że życie wierzącego staje się darem dla innych w miłości” (Benedykt XVI, Verbum Domini).