W dzień Matki Bożej Różańcowej rozpoczęliśmy Eucharystią pielgrzymkę do Portugalii, aby uczcić 100-lecie objawień fatimskich. Pan Jezus w szczególny sposób wybrał uczestników do wspólnego podróżowania i modlitwy: cudownych kapłanów - Zbigniewa i Marcina, kleryka Macieja, pełne ciepła siostry Uczennice Krzyża - Katarzynę, Redempcję i Józefę oraz każdego z nas z osobna.

">
loading...
Zamknij wpis

Pielgrzymka do Fatimy 7-14.10.2017

W dzień Matki Bożej Różańcowej rozpoczęliśmy Eucharystią pielgrzymkę do Portugalii, aby uczcić 100-lecie objawień fatimskich. Pan Jezus w szczególny sposób wybrał uczestników do wspólnego podróżowania i modlitwy: cudownych kapłanów - Zbigniewa i Marcina, kleryka Macieja, pełne ciepła siostry Uczennice Krzyża - Katarzynę, Redempcję i Józefę oraz każdego z nas z osobna.

Po kilku godzinach wspólnj podróży poczuliśmy się prawie rodziną. Osoby, które potrzebowały wsparcia mogły liczyć na innych, niepełnosprawni zawsze otoczeni byli konieczną opieką i mogli uczestniczyć niemal we wszystkich wydarzeniach.

Był czas na codzienną Eucharystię, modlitwe i wyciszenie, jak i na zwiedzanie pięknej Portugalii. Pierwszym przystankiem była Lisbona. Mieliśmy szczęście uczestniczyć we Mszy świętej w kościele św. Antoniego Padewskiego w miejscu jego urodzenia. Oprócz zabytków sakralnych, takich jak kościoły i klasztory, zobaczyliśmy wiele obiektów w stylu manuelińskim, specyficznym dla portugalskiego połączenia gotyku i renesansu. Między innymi: Pomnik Odkrywców nad rzeką Tag, Wieżę Torre de Bellem i klasztor Hieronimitów – dwa ostatnie uznane za cuda Portugalii. Podziwiając kunszt owczesnych projektantów i wykonawców, mogliśmy przespacerować się po krużgankach zakonnych, gdzie niegdyś przed kasacją klasztoru mnisi spacerowali, modlili się i medytowali, kryjąc się w cieniu przed upalnym słońcem. Mogliśmy również spróbowac słynnych tradycyjnych ciasteczek budyniowych Pasteis de Belem w dzielnicy betlejemskiej.

Po dniu pełnym wrażeń w Lisbonie zostaliśmy zakwaterowani na cztery noce w docelowym miejscu naszego pielgrzymowania w Fatimie - w hotelu odległym o około 50 metrów od Bazyliki.

Następnego ranka udało nam się uczestniczyć w ciszy i skupieniu w drodze krzyżowej w scenerii ogrodów oliwnych, a później odwiedzic miejsca związane z objawieniami i życiem trojga pastuszków: Łucji, Franciszka i Hiacynty. W pozostałe dni zobaczyliśmy między innymi Opactwo i Klasztor Santa Maria da Vitoria (Matki Boskiej Zwycięskiej) w Batalha, czy Mosteiro de Santa Maria w Alcobaca. W Santarem uczestniczyliśmy we Mszy świętej odprawianej przed relikwiarzem zawierającym przemienioną hostię w Krew Zbawiciela. Nad oceanem umiejscowiona jest malownicza wioska z sanktuarium Matki Bożej w Nazare.

Wiele miejsc kultu w Portugalii związanych jest z legendami i ciekawymi opowiadaniami, dlatego odwiedzając je, należy zabrać ze sobą przewodnik, który jeszcze wzbogaci te miejsca historiami na pograniczu baśni i rzeczywistości.

Ostatnim etapem było zwiedzanie Sintry i Przylądka Cabo da Roca – najdalej wysuniętego punktu Europy.

Wieczorami mogliśmy wspólnie z pielgrzymami z całego świata uczestniczyć w modlitwie różańcowej i przejść w procesji ze świecami wokół dziedzińca Bazyliki. Modlitwa płynęła w różnych językach, a jednak czuliśmy się jednością, mieliśmy jeden cel, spotkać się z Maryją i oddać jej cześć. Każdy uczestnik pielgrzymki indywidualnie przeżywał to spotkanie, i wielu później opowiedziało swoje doświadczenie w drodze do domu, jak owocna była ta podróż.

Jeżeli ktoś chce zobaczyć piękne miejsca świata, ale w duchu Chrystusowym, nadać sens swojemu życiu, niech pojedzie na pielgrzymkę z siostrą Katarzyną – na pewno wróći przemieniony.

BrygidaMisja

Polecamy

Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża

Dom Generalny, ul. Kościelna 4a, 71-834 Szczecin

Telefon: +48 91 421 68 69