loading...
Zamknij wpis

Dom Pielgrzyma w Skrzatuszu zaprasza!

Wczasorekolekcje dla Rodzin w Skrzatuszu
19 - 26. 07. 2020 r.
Z powodu pandemii i całej sytuacji z nią związanej musieliśmy odwołać tegoroczne rekolekcje dla rodzin.
Proponujemy w tym czasie rodzinom wypoczynek w naszym domu połączony z odnowieniem życia duchowego.
 

Proponujemy Wam, kochani, pobyt wraz z wyżywieniem (śniadanie, obiadokolacja), dający możliwość wyjazdu z Domu Pielgrzyma na cały dzień. (np. nad jeziora, do Parku Linowego, na Spływy Kajakowe: Różyca, Dobrzyca, Piława, do Aquaparku Piła, na Trasy Rowerowe, Piękne tereny spacerowe, na Magiczną Górka k. Wałcza, do Muzeum Wojskowego w Wałczu)

Każdego dnia zapraszamy o g. 19.00 na Eucharystię, a po niej konferencja, adoracja.

Szczegółowych informacji udziela s. Goretti: tel.: 698 446 375; dompielgrzyma@skrzatusz-sanktuarium.pl

SZCZEGÓŁOWY OPIS PROPOZYCJI MIEJSC WYPOCZYNKOWYCH

1. Bunkry Wału Pomorskiego - skansen Grupa Warowna „Cegielnia” w Wałczu (15k km)

Wał Pomorski powstał na kilka lat przed wybuchem II Wojny Światowej w celu obrony granicy niemieckiej przed ewentualnym polskim atakiem. Składał się z systemu ok. tysiąca umocnionych stanowisk ogniowych i schronów bojowych, rozlokowanych w dogodnym do obrony terenie, na długości blisko 300 km.

Wybudowana w latach 1932 – 1935 GW Cegielnia miała za zadanie bronić nie tylko Wałcza, ale także szosy biegnącej w kierunku Piły oraz linii kolejowej z Wałcza do Złotowa. W jej skład wchodzi kilkanaście obiektów różnego przeznaczenia, przede wszystkim dwa potężne B-Werki oraz stanowiska zwane Tobrukami. Dzieła „B-Werk” zdolne były do samodzielnej i długotrwałej walki. Dzięki żelbetowym ścianom i stropom o grubości 1,5 m odporne były na ogień ciężkiej artylerii. Na całym Wale Pomorskim wybudowano ich tylko 11. Grupa Warowna „Cegielnia” stanowi najsilniej ufortyfikowany odcinek Wału Pomorskiego.

Na obszarze ruin fortyfikacyjnych zorganizowano Skansen Grupy Warownej "Cegielnia". W towarzystwie przewodnika można zajrzeć w czeluści potężnych B-werków z kopułami pancernymi i podziemnymi chodnikami.

Gdzie?

Wałcz, ul. Południowa, przecinająca tory kolejowe na południe od dworca PKP Wałcz. 15 km od Skrzatusza.

Kiedy?

Obiekt można zwiedzać w czasie letnich wakacji, od wtorku do piątku w godz. 11.00-17.00, warto też przyjechać tu na weekend w godz. 11.00-18.00.

Ile to kosztuje?

Wstęp na teren skansenu jest bezpłatny!

W czasie epidemii

W okresie epidemii (od 19.05 do odwołania) zawieszona została usługa przewodnicka. Zwiedzanie jest możliwe tylko dla turystów indywidualnych i rodzin (bez zwiedzania grupowego). Wprowadzone zostały także ograniczenia w ilości osób zwiedzających ekspozycję w barakach – do 4 osób jednorazowo.

Kontakt: cegielnia@bunkry.euhttp://www.bunkry.eu/

2. Bukowina – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Wałczu (15 km)

Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Wałczu położony w uroczym miejscu bezpośrednio nad brzegiem jeziora Raduń, wśród pięknych lasów liściastych, z przewagą buków (stąd potoczna nazwa Bukowina), przy trasie E22 Gdańsk - Gorzów Wlkp. jest nowocześnie wyposażonym obiektem spełniającym wszelkie normy związane z uprawianiem sportu wyczynowego, stworzony został na potrzeby sportów wodnych. Obecnie w ośrodku trenują nasi sportowcy, przygotowujący się na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2021. Podczas wakacji spotkać można tutaj kadrę pływaków, kanadyjkarek czy wioślarskich mistrzów świata.

Na terenie Ośrodka znajduje się kawiarnia, gdzie można zjeść pyszne lody i wypić mrożoną kawę. Z kawiarni można zejść na plażę, odpocząć na pomoście lub popływać w jeziorze Raduń. Najbliższe okolice kuszą niezliczoną ilością ścieżek spacerowych, rowerowych, które rozciągają się wśród przepięknych buczyn. Warto wybrać się na krótki (ok 2,5 km) spacer do malowniczego jez. Czarna Perełka (Raduń Mały) przechodząc po drodze przez wiszący Most Kłosowski, spinający dwa brzegi jeziora Raduń. Na szlaku znajdują się umocnienia Wału Pomorskiego.

Gdzie?

Wałcz, Al. Zdobywców Wału Pomorskiego 99, przy trasie E22 Gdańsk - Gorzów Wlkp. 15 km od Skrzatusza.

Kiedy?

Ośrodek funkcjonuje przez cały rok. Niestety w okresie pandemii

Ile to kosztuje?

Cena za wjazd na teren ośrodka: 2zł/h za samochód osobowy. Auto można zaparkować także na pobliskim bezpłatnym parkingu (za Cmentarzem Wojennym) i przejść do ośrodka 500 m ścieżką pieszo-rowerową.

W czasie epidemii

W okresie epidemii, do odwołania ośrodek jest nieczynny dla osób z zewnątrz. W tym czasie kawiarnia oraz basen także są zamknięte. Należy śledzić aktualności na stronie https://walcz.cos.pl/ Szlaki piesze i rowerowe do jez. Czarna Perełka (niebieski, czarny) są udostępnione. Do wiszącego Mostu Kłosowskiego można dotrzeć od parkingu k. Cmentarza Wojennego, wydeptaną ścieżką leśną przez buczyny, dalej szlakiem niebieskim lub czarnym wzdłuż jez. Raduń.

Kontakt: tel. 67 258 44 61

3. Dolina Rurzycy -  „Kamień Papieski” (20 km)

Pojezierze Wałeckie to kraina obfitująca w liczne jeziora, rozległe lasy i czyste rzeki. Jedną z nich jest Rurzyca – najczystsza rzeka Wielkopolski. Chcąc zachować cenny przyrodniczo krajobraz polodowcowych jezior Krąpskich, przez które przepływa Rurzyca, wpadając do Gwdy we wsi Krępsko, całą dolinę rzeczną objęto ochroną rezerwatową. Znajdują się tutaj 4 rezerwaty przyrody: „Diabli Skok” chroniący źródliska Rurzycy (przy drodze Szwecja – Nadarzyce, ok 27 km od Skrzatusza), „Dolina Rurzycy”, obejmujący dolinę w części woj. Zachodniopomorskiego, „Wielkopolska Dolina Rurzycy” oraz rezerwat „Smolary” w dolnym biegu rzeki, chroniący zarastające jezioro Żabie i otaczające go torfowiska w dolnym biegu rzeki.

Mniej więcej w połowie Szlaku kajakowego im. Św. Jana Pawła II,

Piękno tego miejsca, walory przyrodnicze i wypoczynek w ciszy docenił św. Jan Paweł II. W lipcu 1978, na dwa miesiące przed wyborem konklawe na Papieża, kardynał Karol Wojtyła, dla najbliższych przyjaciół „Wujek”, spędził tu, na biwaku krakowskiego środowiska uniwersyteckiego, ostatni urlop w Polsce. W 1979 roku, w miejscu gdzie biwakował kardynał Wojtyła postawiono pomnik - „Kamień Papieski”, jako wotum dziękczynne za tak doniosłe wydarzenie, jakim był wybór Polaka na papieża. Jest to pierwszy na świecie pomnik poświęcony św. Janowi Pawłowi II.

„Kamień Papieski” znajduje się po drugiej stronie jez. Krąpsko Średnie, z Pola Biwakowego „Wrzosy” można do niego dotrzeć pieszo lub samochodem (ok 1,5 km). Przejeżdżając przez mostek na Rurzycy, na skrzyżowaniu leśnych dróg gruntowych za leśniczówką „Wrzosy” należy pojechać w kierunku Trzebieszek (patrz kierunkowskaz na skrzyżowaniu). Po ok 1 km znajduje się parking leśny, do „Kamienia Papieskiego” pozostaje 500 m drogi przez las.

Gdzie?

Ze Skrzatusza należy dojechać do Czechynia (ok 18 km). Najlepiej wybrać drogę przez Dobino, Witankowo i Czaplę. Z uwagi na budowę obwodnicy Wałcza droga przez Klęśnik jest zamknięta. W Czechyniu koło przystanku PKS należy skręcić w prawo i wjechać na gruntową drogę, która prowadzi przez lasy do Pola Biwakowego Wrzosy (droga udostępniona dla ruchu pojazdów).

Kiedy?

Parkingi leśne przy Polu Biwakowym „Wrzosy” i przy „Kamieniu Papieskim” czynne są cały rok.

Ile to kosztuje?

Postój na parkingu leśnym przy polu biwakowym jest odpłatny. Cennik jest dostępny na stronie leśnictwa Płytnica: https://plytnica.pila.lasy.gov.pl/regulamin-i-cennik-pola-biwakowego-wrzosy-#.Xuc0okVLg2w

W czasie epidemii

Z powodu sytuacji epidemicznej pole biwakowe jest nieczynne do odwołania. Plaża i kąpiel w jeziorze oraz szlak do „Kamienia Papieskiego” są udostępnione.

Kontakt: tel. 692 905 448

5. Sielawa i Wielki Bytyń (21,5 km)

Bytyń Wielki to największe jezioro Pojezierza Wałeckiego. W całości chronione w formie rezerwatu krajobrazowego „Wielki Bytyń”. Jezioro na długości całej swojej linii brzegowej jest otoczone starymi buczynami i borami sosnowymi. W okolicy brak jest jakichkolwiek większych skupisk ludzkich i instalacji przemysłowych, które mogłyby negatywnie wpływać na przyrodę. Nad jeziorem znajdują się tylko dwie niewielkie osady: Drzewoszewo i Nakielno. W tej drugiej miejscowości warto zatrzymać się na dłużej i urządzić sobie piknik na plaży w zatoce jez. Bytyń lub na polu biwakowym Bazy Żeglarskiej AKŻ 90’. Można przyjechać z własnym grillem (warto wcześniej przedzwonić do miłej Pani Kierownik z Tawerny i zapytać czy są miejsca na grilla) lub skorzystać z menu Tawerny „Pod Sielawą”. Na karcie znajdziemy wiele dań, ale na uwagę zasługują oczywiście ryby. Warto spróbować smażoną sielawę – świeżo wyłowioną z jeziora! Warto także skorzystać z plaży. Aktywni mogą wypożyczyć kajaki lub jacht i poszukać skarbów na bytyńskich wyspach.

Gdzie? Tawerna „Pod Sielawą”, Baza żeglarska AKŻ 90', Nakielno. Dojazd przez Wałcz i Strączno.

Kiedy? W okresie wakacyjnym Tawerna czynna codziennie w godz. 9.00-22.00

Ile to kosztuje? Tanio i pysznie

 Misja

Polecamy

Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża

Dom Generalny, ul. Kościelna 4a, 71-834 Szczecin

Telefon: +48 91 421 68 69