loading...
Zamknij wpis

O śpiewie i modlitwie - czyli wielkopostne spotkanie absolwentów Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego

W poniedziałek 19 lutego mogliśmy kolejny raz spotkać się w gronie absolwentów Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego.

Spotkanie rozpoczęliśmy od omówienia spraw organizacyjnych; między innymi ustaleń dotyczących wrześniowych rekolekcji liturgicznych. 
Później ćwiczyliśmy naszą umiejętność, którą jako absolwenci SLAM-u winniśmy posiadać, tj. doboru pieśni w zależności od okresu liturgicznego. Skupiliśmy się na obecnym czasie, czyli pierwszym okresie Wielkiego Postu. 
W śpiewniku ks.Jana Siedleckiego - który analizowaliśmy - znaleźliśmy mnóstwo pieśni o wydźwięku pokutnym w podrozdziale "Pieśni pokutne" - i to oczywiście nie było dla nas zaskoczeniem :-); zdumienie i podziw dla bogactwa tekstów ogarnęło nas, kiedy zaczęliśmy szczegółowo analizować  pieśni z innych podrozdziałów. Okazało się bowiem, że wiele z nich zawiera w sobie poszukiwane przez nas w tym momencie elementy pokutne i może być wykorzystane podczas liturgii tego czasu. Łącznie zanotowaliśmy ponad 60 tytułów takich pieśni!
Uczyliśmy się też kilku pieśni pokutnych, których wcześniej nie znaliśmy i przygotowaliśmy melodie do nieszporów.
Następnie s.Beata wygłosiła katechezę, którą dotyczyła modlitwy, a więc jednej z trzech praktyk, które Kosćiół szczególnie zaleca w czasie Wielkiego Postu.
"...miejscem, z którego wypływa modlitwa, jest serce (KKK 2562); jest ono ukrytym centrum..., miejscem decyzji..., miejscem prawdy..., miejscem spotkania..., miejscem przymierza (KKK 2563); najczęstszą trudnością w modlitwie jest roztargnienie...(KKK 2729),inną oschłość... (KKK 2731), najbardziej ukrytą pokusą jest brak wiary... (KKK 2732), znużenie... (KKK 2733); modlitwa ma być nieustanna... (KKK 2742), jest zawsze możliwa... (KKK 2743), jest życiową koniecznością... (KKK 2744)".
Te myśli będą nam towarzyszyć w tym szczególnym wielkopostnym czasie. Możemy do nich wrócić poprzez lekturę Katechizmu Kościoła Katolickiego.
Nasze bycie razem zakończyliśmy wieczorną modlitwą - Nieszporami.

Z niecierpliwością bedziemy czekać na następne spotkanie :-).

MartaMisja

Polecamy

Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża

Dom Generalny, ul. Kościelna 4a, 71-834 Szczecin

Telefon: +48 91 421 68 69